Deltagare tävling 2018 - Sweden International Horse Show

Deltagare tävling 2018

Saab Top 10 Dressage

Isabell Werth – Weihegold OLD
Patrik Kittel – Delaunay OLD
Therese Nilshagen – Dante Weltino OLD
Dorothee Schneider – Sammy Davis Jr
Helen Langehanenberg – Damsey FRH
Edward Gal – Glock’s Zonik N.O.P
Daniel Bachmann Andersen – Blue Hors Don Olymbrio
Tinne Vilhelmson Silfvén – Don Auriello
Juliette Ramel – Wall Street JV
Madeleine Witte-Vrees – Cennin

FEI Driving World Cup

Boyd Exell, Australien
Chester Weber, USA
Edouard Simonet, Belgien
Koos de Ronde, Nederländerna
Benjamin Aillaud, Frankrike
Axel Olin, Sverige

World Cup Icelandic Horses

Jóhann R Skúlason, ISL – Thor-Steinn fra Kjartanstödum
Jamila Berg, SWE – Toppur fra Audsholtshjaleigu
Kristjan Magnusson, SWE – Oskar från Lindeberg
Eyjolfur Porsteinsson, SWE – Hafeti fra Ulfsstödum
Anna Balsley, DK – Kolfaxi fra Blesastödum
Katie Sundin Brumpton, FIN – Smari från Askagården
Gabriell Severinsen, NOR – Tigull fra Kleiva
Bernt Severinsen, NOR – Terna fra Kleiva
Louise Löfgren, SWE – Dagfari fra Eylandi

Internationell hoppning

Bertram Allen, IRL – Christy Jnr/GK Casper/Guinness
Jennifer Gates, USA – Capital Colnardo
Geir Gulliksen, NOR – Exit of Ice Z/VDL Groep Quatro
Johan Sebastian Gulliksen, NOR – Edesa S Banjan
Lauren Hough, USA – Absolhut/Waterford
Marlon Zanotelli, BRA – Sirene de la Motte/VDL Edgar M
Nicola Philippaerts, BEL – Edita/J’Adore van het Schaeck
Olivier Philippaerts, BEL – H&M Cue Channa/Insolente des dix Bonniers
Harrie Smolders, NL – Hocus Pocus de Muze/Une de L’Othan
Janika Sprunger – Fancy Me/Little Magic D’Asschaut

Svenska ryttare
Fredrik Jönsson – Cold Play/Quasilento
Irma Karlsson – Balahe/Chacconu
Petronella Andersson – Eclatant/Finally Z
Malin Baryard Johnsson – H&M Indiana/H&M Second Chance
Jonna Ekberg – Destiny van Schore/Dolitaire Chavannaise
Peder Fredricson – H&M Zaloubet/Hansson WL/Crusader Ice
Evelina Tovek – Dalila de la Pomme
Henrik von Eckermann – Lorielle 2/Peter Pan
Stephanie Holmén – Flip’s Little Sparrow/Kirlo van den Bosrand

Inomhusfälttävlan presenterad av John Deere

Lag Storbritannien
Rosalind Canter – Dubbla VM-guld 2018, tvåa på världsrankingen
Fiona Kashel
Alice Pearson
Georgie Strang

Lag Tyskland
Ingrid Klimke, OS-, VM- och EM-guld
Andreas Ostholt, VM-ryttare
Peter Thomsen – OS-guldmedaljör i lag
Jan Matthias, lagguld young-rider-EM

Lag Sverige
Niklas Lindbäck – Fairy Tale
Anna Freskgård – Fly Away V/D N.Ranch
Malin Josefsson – Golden Midnight
Hanna Berg – Jagular Pooh

Lag Australien/Nya Zeeland:
Lissa Green
Bill Levett
Lucy Jackson – VM-ryttare
Jesse Campbell – rider fyrstjärnig fälttävlan

Dressyr – Champion of the Winners

Femåringar
Rebecca Mauléon – Athena (SWB e. Tailormade Temptation u. Miami ue. Master, uppf & äg: Christina Olsson, Hipponews KB)

Sofie Lexner – Inoraline W (KWPN e. Johnson u. Noraline ue. Amiral, uppf: J.W Greve, äg: Christinelund Dressage)

Anna Svanberg – Sang Real (HANN e. Sir Donnerhall I u. Laurissa ue. Lauries Crusador xx, uppf: Martin Kaling, äg: 2M2 Horses i Båstad AB, fölsto)

Sexåringar
Jeanna Högberg – Astoria (SWB e. Sir Donnerhall II u. Aquarell ue. Quaterback, uppf & äg: Christina Olsson, Hipponews KB)

Mikaela Alderin Danielsson – Belle (SWB e. Belamour u. Nyans ue. Don Schufro, uppf: Gunnel Behre, äg: Therese Magnfält)

Yvonne Österholm – Diod (SWB e. Ampere u. Delight ue. Don Schufro, uppf & äg: Per-Arne Persson)

SIHS Ponny Kür, presented by Staben Stallströ

Meja Karlsson, Fågelbro Ridklubb, Wise Guy
My Sandgren, Willands Ryttarförening, Twenty Two
Emilia Berglund Bergåkra, Naturlära Hästsällskap, Jarno RP 145
Mary-Sophie Haid-Bondegaard, Insjöns Ridklubb, Bomgaardens Dicaprio

Prins Carl Philips Pris, presented by Hööks

Åtta förväntansfulla ekipage står på startlinjen när finalen i Prins Carl Philips Pris, presented by Hööks, ska ridas under lördagseftermiddagens familjematiné. Fyra D-ponnyer och fyra C-ponnyer har kvalat till finalen som rids i Msv B med en grundomgång och en omhoppning. Startordningen i finalen avgörs under en välkomstklass på fredag kväll. Kvalade ryttare är

Kategori C:
Thea Gånehed, Billdals Ridklubb, Woodfield Night Light
Lilly Johansson, Hittarps Ridklubb, Small Titan
Ebba Danielsson, Equine Club West Ridsportförening, Smithstown Toodles
Ellen Selin, Jump Club Ridsportförening, Sparkling va va Boom

Kategori D:
Signe Svensson, Jump Club Ridsportförening, Bright Eyes
Izabelle Stolth, Föreningen Mantorpsryttarna, River Casanova
Philip Svitzer, Helsingborgs Fältrittklubb, Zabrino
Kimia Kadestam, Jump Club Ridsportförening, Ohio One

Sidan uppdateras – fler ryttare tillkommer