Tidigare resultat - Sweden International Horse Show

Tidigare resultat

RESULTAT FRÅN EQUIPE:

2014

SÖNDAG
Reem Acra FEI World Cup Dressage Kür: 1) Tinne Vilhelmson, Sverige, Don Auriello 80,87% 2) Hans Peter Minderhoud, Holland, Glock’s Flirt 79,25 3) Minna Telde, Sverige, Santana 76,55 4) Sönke Rothenberger, Tyskland, Favourit 75,27 5) Jeanna Högberg, Sverige, Darcia VH 74,85
Grand Prix, 1.55-hoppning med Winning round: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M Sibon 0+0 fel 37,41 sek 2) Marlon Modolo Zanotelli, Brasilien, Extra van Essene 0+0 39,66 3) Helena Persson, Sverige, Bonzai H 0+0 40,18 3) Jur Vrieling, Holland, VDL Bubalu 0+0 40,18 5) Cameron Hanley, Irland, Caretina de Joter 0+0 40,43 6) Geir Gulliksen, Norge, Edesa S Banjan 0+0 40,56 7) Linda Heed, Sverige, Bee Wonderful 0+0 41,24 8) Angelica Augustsson, Sverige, Malou 0+4 38,99
1.40-tidshoppning: 1) Niklas Arvidsson, Sverige, Cobolt 0 fel 57,58 sek 2) Olivier Phillippaerts, Belgien, King de Papignies 0 57,83 3) Geir Guuliksen, Norge, Grand Balou 4 0 59,47 4) Marlon Modolo Zanotelli, Brasilien, Vera 0 59,63 5) Nicola Phillippaerts, Belgien, Quenzo de la Roque 0 59,85 6) Helena Persson, Sverige, Yajamila 0 61,24

LÖRDAG
1.40-hoppning i två faser, nedslag ger 3 sek tillägg: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M Cash In 0+0 fel 25,32 sek 2) Jur Vrieling, Holland, Flash Dance 0+0 26,90 3) Niklas Arvidsson, Sverige, Cobolt 0+0 26,95 4) Geir Gulliksen, Norge, Grand Balou 0+0 26,97 5) Helena Persson, Sverige, Yajamila 0+0 28,12 6) John Whitaker, Storbritannien, Darcon Scheefkasteel Z 0+0 28,63
1.50-tidshoppning: 1) Nicola Philippaerts, Belgien, Quenzo de la Roque 0 fel 59,82 sek 2) Marlon Modolo Zanotelli, Brasilien, Vera 0 60,33 3) Cameron Hanley, Irland, Dundee v Dwerse Hagen 0 62,83 4) Johan Lundh, Sverige, Miebello 0 66,19 5) Geir Gulliksen, Norge, Edesa S Banjan 0 68,83

FEI Wold Cup Dressage, Grand Prix: 1) Hans Peter Minderhoud, Holland, Glock’s Flirt 73,94% 2) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 72,98 3) Jeanna Högberg, Sverige, Darcia VH 72,60 4) Sönke Rothenberger, Tyskland, Favourit 72,40 5) Patrik Kittel, Sverige, Toy Story 71,60 6) Fabienne Lütkemeier, Tyskland, Diamonds Forever 71,02 7) Minna Telde, Sverige, Santana 70,74 8) Paulinda Friberg, Sverige, di Lapponia T 68,98
SIHS Ponny Kür, final: 1) Clara Egholm Hebsgaard, Åsbo RF, Extrem 74,47 2) Ebba Kjellberg, Särö RF, Danny Beau 71,70 3) Elin Mattsson, Willands RF, Bodo 71,00 4) Linnéa Holmgren, RS Grums, Bjirmen’s Tsjalling 68,90

FREDAG
FEI World Cup Driving, warm up: 1) Tomas Eriksson, Sverige 0 fel 148,03 sek 2) Boyd Exell, Australien 10 151,14 3) Glenn Geerts, Belgien 5 151,14 4) Fredrik Persson, Sverige 10 159,71 5) Werner Ulrich, Schweiz 10 173,86 6) Theo Timmerman, Holland 15 181,43

1.45-hoppning i två faser: 1) Marlon Módolo Zanotelli, Brasilien, Extra van Essne 0+0 fel 29,52 sek 2) Peder Fredricson, Sverige, H&M Sibon 0+0 29,85 3) Jens Fredricson, Sverige, Lunatic 0+0 30,55 4) Linda Heed, Sverige, Bee Wonderful 30,63 5) Cameron Hanley, Irland, Dundee v Dwerse Hagen 0+0 30,89 6) Niklas Arvidsson, Sverige, Click and Cash 1155 0+0 31,72 7) Johan Lundh, Sverige, Miebello 0+0 32,03 8) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Tornesch 1042 0+0 32,87 9) Helena Persson, Sverige, Bonzai H 0+0 33,00
1.40-hoppning i två faser: 1) Marlon Módolo Zanotelli, Brasilien, Vera 0+0 fel 28,99 sek 2) Niklas Arvidsson, Sverige, Cobolt 0+0 29,43 sek 3) Angelica Augustsson, Sverige, Madame Butterfly 0+0 29,46 4) Michael Whitaker, Storbritannien, Velini 0+0 31,36 5) Cameron Hanley, Irland, Caretina de Joter 0+0 31,68 6) Jur Vrieling, Holland, Flash Dance V Kalevallei 0+0 32,27 7) John Whitaker, Storbritannien, Lord of Arabia 0+0 32,59 8) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, Corproral VDL 0+0 34,99

Final Lövsta Future Challenge
Grand Prix, U25: 1) Marina Mattsson, Falkenbergsorten, Beckham 69,86% 2) Johanna DueBoje, Bjärebygdens HC, Don Corleone 68,62 3) Ida Kristoffersson, Helsingborgs FRK, Rolex TP 67,27 4) Sara Skeppstrand, Stockholms FRK 66,27
Grand Prix, unga hästar: 1) Tinne Vilhelmson Silfvén, Djursholms RK, Benetton Dream FRH 1301 70,25% 2) Caroline Darcourt, Djursholms RK, Paridon Magi 67,53 3) Charlott Haid-Bondegaard, Insjöns RK, Roberto Des Frettes 64,25 4) Clara Espinosa, Hogsta DR, Gordon 55,34

Champion of the Winners, 5-6-åriga dressyrhästar: 1) Jeanna Högberg, Segersta DR, Dan Brown 83,20% 2) Anna Svanberg, Gärds RF, Revolution 82,60 3) Maria von Essen, Flyinge HSK, Dora 80,60

TORSDAG – John Deere Action Night
Inomhusfälttävlan, individuellt: 1) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 0 fel 68,60 sek 2) Tim Price, Nya Zealand, Xavier Taer 0 69,11 3) Peter Thomsen, Tyskland, Clifford M 0 69,90 4) Mark Todd, Nya Zealand, Landvision 0 71,78
Lag: 1) Nya Zealand 4 215,78 2) Tyskland 4 223,83 3) Storbritannien 4 250,51 4) Sverige 8 310,14
Agria Champion of the Youngsters, 1,35-hoppning i två omgångar: 1) Caroline Persson, Bjärebygdens HC, Jive 0+0 fel 41,37 sek 2) Stina Lilje, Jump Club, Candlelight K 0+0 43,16 3) Ulrika Karnéus, Södertälje RK, Copacabana 4+4 44,67
Ride and Drive, Lag: 1) Team Show Jumping 223,62 sek 2) Team Eventing 257,43